Svensk sygehus med skelet af træ
For første gang i Sveriges historie bliver en hospitalsafdeling bygget af træ.
Karlstad Centralsygehus. Foto: Skanska
14.000 kvadratmeter fordelt på otte etager. Så stor bliver den nye modtagebygning, der skal bidrage til fuldendelsen af Det nye Centralsygehus i Karlstad – et topmoderne og fremtidssikret hospital, som samtidig er et af Sveriges største.
Modtagebygningen bygges af entreprenørvirksomheden Skanska og har et skelet af krydslamineret træ. Træet er lokalt produceret i en radius af 100 km fra byggepladsen.
”Det er den første hospitalsbygning med en trækonstruktion, der er blevet bygget i Sverige, så den er meget unik”, siger projektleder Andreas Haag i Skanska til SVT Nyheder.
Brandbeskyttelse i top
Der er stillet høje krav til brandbeskyttelsen.
Konstruktionen er beskyttet med flere lag ikke-brændbare, varmeisolerende brandbeskyttelsesplader, og bygningen vil blive udstyret med et automatisk sprinkleranlæg samt brand- og evakueringsalarmer, skriver Skanska.
Det kan lade sig gøre at bygge med et træskelet i denne del af sygehuset, fordi det ikke er en højteknologisk hospitalsbygning, men et sted til dag- og ambulant pleje.
”Vi har ikke tungt udstyr eller vibrationsfølsomt udstyr her; så ville et mere traditionelt stål- og betonskelet være nødvendigt”, siger Peo Lennartzon, projektleder i Region Värmland.
Projektet forventes at være klar til indflytning i juni 2027.
Kilder: SVT Nyheder, Skanska og Svenskt Trä
Er træ godt for helbredet?
En ting er de klimamæssige fordele ved at benytte træ i den usynlige, bærende konstruktion. Men hvad med indenfor, hvor træet kan ses og duftes – hvad har det af betydning?
Det er man ved at undersøge på Skellefteå sygehus’ ortopædiske afdeling. Her er et længerevarende forskningsprojekt om træ og helse stadig i gang.
På det svenske sygehus undersøger forskerteamet – der består af eksperter i medicin, indeklima og mikrober samt arkitekter, designere og producenter af træprodukter – om patienterne bliver hurtigere raske, når de ligger på en stue med træmaterialer frem for på en traditionel stue.
Det kan du læse mere om her: Turbo-rask med træ?
Det vides ikke endnu ikke, hvornår projektet afsluttes.
Modtag gratis nyt om træ:
-
Modtag Træ.dks nyhedsbrev
Få nyheder om træ og andet interessant trænyt direkte i din indbakke.
-
Følg Træ.dk på Facebook
Vi deler nyheder og viden om træ, træprodukter og meget andet trænyt.
-
Følg Træ.dk på Instagram
Vi deler billeder og hygger med quizzer. #trædk
-
Følg Træ.dk på LinkedIn
Networking og brancherelevante nyheder.
-
Følg Træ.dk på Twitter
Få nyhederne med det samme.
-
Følg Træ.dk på Pinterest
Lad dig inspirere af vores opslagstavler.
