Er det lovligt at lave bål i skoven?

0

Af

Hej Træ.dk

Jeg vil gerne høre det er lovligt at lave bål i skoven ?

Mvh
Anders

 

Svar

Hej Anders

Nej, det er ikke lovligt uden videre at tænde bål i en skov (jf. § 26 i Bekendtgørelse om offentlighedens adgang til at færdes og opholde sig i naturen – se neden for).

Der findes dog indrettede bålpladser i de fleste statsskove hvor brug af åben ild er tilladt. I private skov skal der indhentes tilladelse fra ejeren.
På Naturstyrelsens hjemmeside kan du finde et kort med bålpladser, hvor det er tilladt at tænde bål i skoven.

Bekendtgørelse om offentlighedens adgang til at færdes og opholde sig i naturen

§ 26. I skove, på udyrkede arealer og på bevoksede klitfredede arealer er det ikke tilladt at tænde bål, bruge kogeapparater eller andre åbne ildsteder, bruge fyrværkeri eller på anden måde skabe risiko for brand.
Venlig hilsen
Træ.dk

SKRIV EN KOMMENTAR

Din e-mailadresse vil ikke blive offentliggjort. Felter markeret med * skal udfyldes.

TRÆ.DK

Egebækvej 98
DK-2850 Nærum

  Tilmeld nyhedsbrev
TILMELD NYHEDSBREV

Modtag nyheder, viden og inspiration om træ fra Træ.dk.
Dine oplysninger vil kun blive brugt i forbindelse med Træ.dk’s nyhedsbrev.

×